Pólya György Emléknap

Iskolánk december 13-án ünnepelte névadója születésének 137. évfordulóját. A napot a hagyományoknak megfelelően egy alsós bemutató óra indította: a 3/b matematika feladatai pezsdítették fel a vendégeket. Sturczné Borbás Tünde tanítónő elsősorban a műveleti sorrendet gyakorolta diákjaival, játékos formában. Az okostábla mellett az iskolában gyakran használt Mondrian Blocks eszköz is előkerült, amely nagyban fejleszti a térlátást, a matematikai és logikai készségeket. Az óra a kreatív problémamegoldást helyezte előtérbe: a leggyakrabban elhangzott kérdések a „Hogyan gondolkodtál?” és a „Miért így gondolod?” voltak.

A motiváló matematikaóra után egy rövid műsor következett: az iskola diákjai verssel, énekkel, zenével emlékeztek meg Pólya Györgyről.

A harmadik programpont Staar Gyulának, a Természet Világa folyóirat nyugalmazott főszerkesztőjének „Emlékeim Pólya Györgyről” című előadása volt, amelyen iskolánk névadójának két magyarországi előadásáról beszélt. Különleges értéket tartogatott az emlékidézés, ugyanis Staar Gyula a nagyközönség által sosem látott fotókat, egy hosszú hangfelvétel részleteit és Pólya György kézzel írt, eredeti levelét mutatta be. A számos rangos díjjal kitüntetett tudományos újságíró egyetemistaként találkozhatott először az Amerikai Egyesült Államokból hazalátogató tudóssal. „Pólya György 1967-ben a budapesti Fazekas Mihály Gimnázium diákjainak tartott felfedeztető matematikaórát. Végzős tanárjelöltek voltunk, Surányi János professzor elvitt minket oda. Lebilincselő, inspiráló élmény volt” – emlékezett vissza erre a gazdag életpályával bíró Staar Gyula. „Másodjára 1977 augusztusában láthattam őt a Matematikai Kutatóintézetben, ahol többek közt az Euler-féle poliédertétellel, valamint egyik saját kutatási területével, a bolyongási problémákkal foglalkozott. Leültem a második sorba egy magnóval és az egész előadást polimerszalagra rögzítettem. Egy kollégám, Németh Ernő fotózott. Pólya György akkor már 90 éves volt, mégis sodró lendületű, humorral is fűszerezett, nagysikerű előadást tartott.” Staar Gyula az előadást sajtó alá rendezte, és az megjelent a Természet Világa folyóiratban. Ennek kapcsán levelet váltott Pólya Györggyel. „A felvételeket és a levelét megőriztem, most pedig átadom születésnapi ajándékként az iskolának. Úgy gondoltam, hogy itt jó otthonra találnak” – zárta mondandóját.

Staar Gyula

A nap záró programpontja egy kerekasztal beszélgetés volt Dr. Csapodi Csaba (ELTE TTK, Matematikatanítási és Módszertani Központ) vezetésével „A matematikaoktatás helyzete” címmel. A beszélgetésen felmerült többek közt a matematika tantárgy óraszámának változása, a tananyag bővülése és évfolyami időzítése, valamint konstruktív vita alakult ki a számológép és a függvénytáblázat órai használatának előnyeiről és hátrányairól. A konferencia záró perceiben a matematikatanárok Pólya György szellemiségéhez hűen a tanórai gondolkodtatás, a kreatív problémamegoldási stratégiák erősítése mellett tették le a voksukat.

Címke , , , .Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?